Španělský ústavní soud odmítl prohlásit zákon o eutanazii za neústavní

Madrid 22. března (ČTK) -  Informuje o tom stanice RTVE. Na soud se po schválení zákona v březnu roku 2021 obrátily konzervativní Lidová strana a krajně pravicové hnutí Vox. Rozhodnutí soudu se podle tisku očekávalo, protože v něm převažují soudci s liberálním či levicovým světonázorem.

Návrhy obou stran žádaly zrušení rozsáhlých pasáží zákona. Pravicoví politici argumentovali tím, že zákon porušuje 'základní právo na život'. Soud dnes rozhodl o podání hnutí Vox. V rozsudku podle deníku El País uvedl, že žádná část zákona neodporuje španělské ústavě. Očekává se, že obdobně rozhodne i v případě podání Lidové strany.

Verdikt podpořilo svým hlasem devět ústavních soudců. Ti se ztotožnili s argumentem člena ústavního soudu Ramóna Sáeze, že zákon 'zaručuje právo lidí na sebeurčení, aniž by narušil ochranu práva na život'. Podle Sáeze zákon obsahuje ustanovení, která zaručují, že rozhodnutí pacientů ukončit svůj život je svobodné a samostatné. Proti návrhu rozsudku hlasovali dva soudci, které média považují za členy konzervativního křídla soudu.

Zákon o eutanazii schválil před dvěma roky parlament díky hlasům vládních levicových stran a jejich spojenců. Zákonodárci za Lidovou stranu a Vox tehdy hlasovali proti zákonu, jehož schválení tisk považuje za jeden z nejviditelnějších úspěchů vlády socialistického premiéra Pedra Sáncheze. Zákon vstoupil v platnost v červnu roku 2021. Během prvního roku platnosti zákona využilo možnosti ukončit svůj život tímto způsobem na 180 lidí.

Žádost o provedení eutanazie mohou podat ve Španělsku občané tohoto státu či lidé, kteří dlouhodobě pobývají na španělském územím. O eutanazii mohou požádat lidé, kteří mají vážnou či nevyléčitelnou nemoc, která způsobuje vážné a chronické utrpení či 'trvalou a nesnesitelnou tělesnou či duševní bolest'. Každou žádost musí schválit garanční výbor.

Možnost úmyslně usmrtit nevyléčitelně nemocného na jeho vlastní žádost za účelem zkrácení jeho utrpení je ve většině světa nezákonná. V Evropské unii je eutanazie legální rovněž v Belgii, Lucembursku a Nizozemsku. V Portugalsku svádí o zákon o eutanazii dlouhou politickou bitvu levicový parlament, který opakovaně zákon schválil, a konzervativní prezident Marcelo Rebelo de Sousa, který ho opakovaně odmítl podepsat.